Egzamin na prawo jazdy od lat wzbudza wiele emocji. Z każdym kolejnym zaostrzeniem procedur, ośrodki egzaminacyjne w każdym kraju są dosłownie zalewane przez kursantów, którzy chcą załapać się na stare zasady. W trosce o zwiększenie bezpieczeństwa na drodze (a trzeba powiedzieć, że Polska wciąż plasuje się w wypadkowej czołówce) resort transportu zapowiedział wprowadzenie zielonego listka. Kiedy zmiany mają zostać wprowadzone w życie, kogo dotyczą i co oznaczają w praktyce?

Nowe regulacje nie będą niczym nowym. Ich wprowadzenie miało się odbyć już przed paroma laty, ale odroczono je ze względu na przedłużające się prace nad systemem informatycznym CEPIK. Zielony listek to jedna z kilku nowości czekająca na młodych kierowców od 8 czerwca 2018 roku. Nakaz korzystania z niego obejmuje dwuletni okres próbny liczony od momentu wydania dokumentu prawa jazdy. Zielony listek klonu na białym tle służy do oznaczenia samochodu z przodu i z tyłu. Ma sygnalizować innym poruszającym się po drodze, że samochód jest prowadzony przez kierowcę z niewielkim doświadczeniem. Uwaga, taki kierowca musi bezwzględnie poruszać się oznaczonym pojazdem, a więc nie może korzystać z pożyczonego wehikułu bez naklejek/przyssawek. Gdzie kupić zielony listek? Na przykład w internecie lub na stacjach benzynowych.

zielony listek

Co jeszcze przewidują odświeżone przepisy? Oprócz oznaczenia przy pomocy zielonego listka, dwuletni okres próbny zobowiązuje kierowcę do uczestnictwa w organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego kursie o charakterze dokształcającym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto mu on odbyć praktyczne szkolenie związane z zagrożeniami ruchu drogowego. Obie czynności są dodatkowo płatne (kolejno 100zł i 200zł) i muszę być wykonane pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od momentu otrzymania prawa jazdy.

To nie wszystko! Młodych kierowców dotyczyć będą inne regulacje prędkości. Zabrania im się w okresie próbnym przekraczania prędkości 50 km/h (dotyczy obszaru zabudowanego), 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie lub drodze ekspresowej dwujezdniowe. Ograniczenia dotyczyć będą również możliwości podejmowania pracy zarobkowej. Zawodowym kierowcą pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B będzie można zostać dopiero z chwilą upłynięcia ósmego miesiąca okresu próbnego. To samo dotyczy osobistego wykonywania działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B.

Wchodzące w życie przepisy — z zielonym listkiem na czele — to kolejny pomysł, żeby zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Czy będą skuteczne? Wkrótce się przekonamy!

Przeczytaj również o Bla Bla Car i dowiedz się dlaczego warto wspierać takie inicjatywy.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC