Oprócz zorganizowania pogrzebu, po śmierci bliskiej osoby trzeba uporządkować wiele spraw. Jedną z nich jest rozwiązanie problemu pozostawionego przez zmarłego samochodu. Czy ubezpieczenie OC dalej chroni pojazd, nawet jeśli jego właściciel nie żyje?

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa ochrona pojazdu. Konieczność jej wykupienia wynika z przepisów. Reguluje je ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszy Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Określa ona, przed jakimi zdarzeniami ma chronić ubezpieczenie OC. W ustawie znajdują się też informacje o wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których świadczenie nie będzie wypłacone. Określone zostały także wymagane sumy gwarancyjne. Jedyna kwestia, która nie jest odgórnie ustalona, dotyczy wysokości składek za ubezpieczenie OC. Czy przepisy mówią jednak o tym, co dzieje się z polisą po śmierci właściciela pojazdu? Z punktu widzenia prawa sprawa jest oczywista.

Ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu

Aby rozwikłać dylematy pojawiające się po śmierci właściciela samochodu, warto zdać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów dotyczących ochrony odpowiedzialności cywilnej (OC):

 • Czego dotyczy ubezpieczenie OC?
 • Przede wszystkim trzeba przypomnieć najważniejszą kwestię związaną z polisą. Otóż w Polsce ubezpieczenie OC chroni samochód, nie zaś jego właściciela, i do niego jest przypisane.

 • Jak długo trwa ochrona ubezpieczeniowa?
 • Druga informacja, która ma wpływ na to, co się dzieje z polisą po śmierci właściciela samochodu to fakt, że ochrona ubezpieczeniowa trwa do końca okresu, na jaki umowa została zawarta. Nie ma znaczenia, czy osoba, która kupiła polisę żyje. Ubezpieczony jest samochód, a nie właściciel ubezpieczenia.

 • Co się stanie z polisą, kiedy wygaśnie?
 • Standardowo ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie po upłynięciu czasu, na który została zawarta umowa. Dlatego tak ważne jest, aby w razie konieczności wypowiedzieć ochronę na czas. Ostateczny termin to jeden dzień przed zakończeniem okresu ochrony. Jednak śmierć właściciela pojazdu zmienia tę zasadę. Spadkobierca powinien pamiętać o ubezpieczeniu OC, które musi kupić od nowa, bowiem stare się nie przedłuży. W przeciwnym razie doprowadzi do przerwania ciągłości ochrony, co skutkuje karami nakładanymi przed Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. O innych konsekwencjach braku polisy i wysokości kar przeczytasz w artykule: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

 • Kto powinien opłacić następną polisę?
 • Jeśli właściciel pojazdu umrze i nie zostawi testamentu, co znacznie ułatwiłoby procedurę, osobą właściwą do opłacenia kolejnej składki jest spadkobierca. To on jest nowym właścicielem pojazdu i powinien zadbać o ubezpieczenie OC.

  Ubezpieczenie OC po śmierci właściciela pojazdu – o czym trzeba pamiętać?

  Ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie po śmierci właściciela samochodu, jednak aby tak się stało, trzeba poinformować ubezpieczyciela o sytuacji. Należy ustalić, kto wydał polisę, a następnie dostarczyć niezbędne dokumenty. Są to: akt zgonu, testament (jeśli istnieje). Jeśli zmarły zostawił po sobie testament, procedura spadkowa potrwa nieporównywalnie krócej, niż gdy dokument nie istnieje. Niestety w Polsce wciąż spisanie ostatniej woli nie jest popularne, dlatego postępowanie spadkowe trwa czasem wiele lat. Ubezpieczenie OC powinno być kupione przez nowego właściciela auta, nie wiadomo jednak kto nim jest, dopóki się ono nie skończy.

  Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC