Ubezpieczenie samochodu zabytkowego to nie lada wyzwanie. Jest on zwykle bardzo wartościowy i nie jest obojętne, jaka polisa będzie go chronić. Z drogiej strony w wielu przypadkach przez większą część roku stoi w garażu lub na ekspozycji. Kupowanie drogiego ubezpieczenia byłoby zatem zbytecznym wydatkiem. Jakie zatem ubezpieczenie samochodu zabytkowego wybrać? Czy podlega on tym samym przepisom, co każdy samochód?

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest obowiązkowe. W myśl zapisów zawartych w ustawie z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych bezwzględnie musi posiadać polisę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej kupowane jest na rok i odnawia się automatycznie. Ustawa co prawda nie narzuca towarzystwom ubezpieczeniowym wysokości składek, jednak dwunastomiesięczny okres ochrony jest już jej wymogiem. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach przewidziano możliwość odstępstwa od tej zasady. Istnieją bowiem ubezpieczenia krótkoterminowe. Więcej na ich temat przeczytasz w artykule: Kiedy opłaca się kupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe? Dowiesz się z niego między innymi, że ubezpieczenie samochodu zabytkowego nie musi trwać nieprzerwanie. Posiadając historyczny samochód, możesz skorzystać z możliwości zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego. Jest to korzystne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że zwykle zabytkowe pojazdy nie jeżdżą po drogach publicznych codziennie. Nie jest to oczywiście regułą. Niektórzy właściciele starych aut szczycą się tym, że są one w dobrym stanie technicznym i mogą być używane na co dzień. Na drogach nawet największych miast można spotkać na przykład duże fiaty czy maluchy. Rzadkim widokiem jest natomiast zabytkowe Ferrari w ruchu ulicznym. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego podlega więc specjalnym prawom, z racji innego użytkowania takich aut.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – jakie ułatwienia przewidział ustawodawca?

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego z racji rzadkiego pojawiania się takich aut na drogach publicznych, podlega możliwości zakupu jedynie polisy krótkoterminowej. Już z racji tego, że nie trzeba opłacać ochrony przez cały rok, jest to ogromna oszczędność. Posiadacze historycznych pojazdów mogą kupić OC jedynie wtedy, gdy auto opuszcza miejsce postoju (zwykle ekspozycję udostępnioną zwiedzającym, ale czasem prywatny, dobrze zabezpieczony garaż). Ubezpieczenie samochodu zabytkowego należy zatem do ubezpieczeń krótkoterminowych.

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – ile kosztuje ochrona?

INFO https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-samochodu-zabytkowego-7-rzeczy-ktorych-musisz-wiedziec/ W przypadku ubezpieczenia samochodu zabytkowego sprawa nie jest tak prosta jak przy zakupie standardowej ochrony OC. Przede wszystkim ubezpieczeń dedykowanych starym samochodom jest niewiele. Najpopularniejszą polisą jest Warta – Klasyki. Jednak ustalenie ceny w tym wypadku zależy od jeszcze większej ilości kryteriów, niż zwykle. Nowy samochód, choć również może być bardzo cenny, ubezpieczyć można w wielu firmach na tych samych zasadach. Na wysokość składki ma zwykle wpływ wiek ubezpieczonego, pojemność silnika czy ilość należnych zniżek za bezszkodową jazdę. Ubezpieczenie samochodu zabytkowego jest trudniejsze, wartości historycznego przedmiotu czasem nie można łatwo wycenić. Znaczenie ma więc na przykład unikalność pojazdu, rzadkość jego występowania. Więcej na temat możliwości ubezpieczenia samochodu zabytkowego przeczytasz w artykule: Zabytkowy samochód – spełnienie marzeń i duża odpowiedzialność.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC