Kupiłeś samochód używany, a wraz z nim otrzymałeś ubezpieczenie OC po poprzednim właścicielu. Dzieje się tak z powodu zapisów w ustawie, które regulują ubezpieczenia obowiązkowe i z których wynika, że OC jest przypisane do pojazdu, nie do właściciela. W Polsce zakres oraz sumy ubezpieczenia polisy OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Tam też są zawarte przepisy dotyczące kwestii przekazania i przepisania polisy na kolejnego właściciela danego pojazdu. Jakie czynności powinni wykonać zarówno sprzedawca jak i nabywca pojazdu, by uregulować prawnie kwestie ubezpieczenia?

Masz 14 dni!

  • Sprzedawca. Sprzedając samochód przekazujesz też ubezpieczenie OC dla nowego właściciela. Wówczas wszelkie prawa i obowiązki umowy ubezpieczenia przechodzą na nabywcę. Po sprzedaży auta masz 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o zmianie właściciela.
  • Kupujący. Po zakupie samochodu otrzymujesz też przypisaną do niego polisę OC. Jeżeli była opłacana ratalnie, to kolejną ratę musisz zapłacić już Ty. Pamiętaj, by w ciągu 14 dni od nabycia auta powiadomić o tym fakcie Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiona jest polisa OC, oraz przepisać polisę na siebie.

Jeżeli powyższe czynności nie zostaną wykonane, obie strony transakcji będą zobowiązane do zapłaty składki.

Wybór ubezpieczenia oc przez kupującego

Po przepisaniu ubezpieczenia, Towarzystwo może na nowo przekalkulować wysokość składki. Bierze wówczas pod uwagę: Twój wiek, lata bezszkodowej jazdy, okres posiadania prawa jazdy. Może się okazać, że masz mniej zniżek lub jesteś w wieku, w którym ryzyko wystąpienia wypadku jest większe, wówczas może czekać Cię dopłata. Zgodnie z ustawą możesz też złożyć wniosek o ponowną rekalkulację należnej składki i zakład ubezpieczeń będzie obowiązany ją przeprowadzić za okres od przeniesienia prawa własności pojazdu.

Umowa ubezpieczenia OC, którą otrzymałeś wraz z nowo nabytym pojazdem ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, dlatego pamiętaj, by ją przedłużyć, bo za brak polisy OC grożą poważne konsekwencje finansowe.

Jako kupujący masz też prawo zrezygnować z przekazanego ubezpieczenia OC. By tego dokonać powinieneś najpierw wykupić ubezpieczenie w innym TU, a następnie złożyć wniosek wypowiedzenia umowy. Wysyłając e-mailem nie zapomnij o załączeniu skanu wniosku z odręcznym podpisem, w innym przypadku wniosek może zostać odrzucony.

Obowiązek sprzedającego z OC

Uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniem OC powinno być dla Ciebie priorytetem po sprzedaży auta. Od razu po zbyciu pojazdu powinieneś wyrejestrować auto w odpowiednim urzędzie komunikacji oraz powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o sprzedaży. Dlaczego tak uważamy? Ponieważ w przypadku stłuczki czy wypadku unikniesz niepotrzebnych komplikacji.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC