Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa dla każdego właściciela samochodu. Ustawa z dnia 23 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, określa nie tylko konieczność posiadania polisy. Przepisy mówią także o zakresie ochrony, jaką powinno gwarantować ubezpieczenie. Dlaczego zatem wysokość składek jest tak różna i jak znaleźć najtańszą ochronę? Z pomocą przychodzi kalkulator OC..

Kalkulator OC

Indywidualna wycena składki ubezpieczeniowej w różnych firmach jest dopuszczalna przez ustawodawcę. Zmieniająca się wciąż sytuacja na rynku powoduje częste zmiany w sposobie szacowania ryzyka, jednak duże różnice w cenach nie zdarzają się często. Do 2016 roku średnie koszty ubezpieczenia OC w kolejnych kwartałach nieznacznie malały, odczuwalny wzrost nastąpił w 2017 roku, ale po dwóch latach ceny polis ustabilizowały się i analitycy przewidują, że choć składki znacząco nie spadną, 2019 rok będą raczej cechowały obniżki w walce o klienta, niż znaczące, nagłe podnoszenie się cen. Reasumując – rynek ubezpieczeń rządzi się swoimi prawami i w różnych firmach wysokość składki może być całkiem inna. Ustawa nie reguluje tej kwestii. A ubezpieczycieli jest bardzo wielu – jak zatem znaleźć najlepszą polisę? Dla klientów od zawsze stanowiło to problem, dlatego w dobie rozwijających się narzędzi internetowych, pojawił się kalkulator OC. Czym jest to narzędzie?

Kalkulator OC – co to jest?

Kalkulator OC to nic innego jak porównanie cen ubezpieczenia w różnych firmach, przygotowane dla konkretnego kierowcy. Jest to możliwe, ponieważ większość ubezpieczycieli bierze pod uwagę te same parametry ustalając wysokość składki. Stworzono zatem formularz, który zbiera interesujące dla towarzystw ubezpieczeniowych dane, i na tej podstawie oblicza koszt ubezpieczenia. Jakich pytań można się spodziewać?

 • Wiek kierowcy i jego doświadczenie na drodze
 • Im młodszy kierowca i im krócej posiada prawo jazdy, tym większe ryzyko, że spowoduje kolizję. Zbyt krótko także porusza się po drogach, aby zakład ubezpieczeń nabrał do jego umiejętności zaufania.

 • Pojemność silnika ubezpieczanego samochodu
 • Na pewno w formularzu pojawi się pytanie o pojemność silnika. Im jest ona bowiem większa, tym lepsze możliwości ma samochód. A skoro kierowca zdecydował się na zakup szybkiego auta, jego polisa jest dla ubezpieczyciela obarczona większym ryzykiem. Jadąc szybko łatwiej spowodować kolizję.

 • Zniżki za bezszkodową jazdę
 • Każdy kierowca w miarę upływu czasu, podczas którego nie spowodował żadnego wypadku, zwiększa swoją wiarygodność w oczach ubezpieczyciela. Idą za tym realne korzyści. Każdego roku bowiem zwiększa się upust, na jaki można liczyć wybierając polisę. To również informacja, którą należy podać w formularzu kalkulatora, wysokość zniżki będzie bowiem odliczona od ostatecznej kwoty.

  Kalkulator OC – jak wybrać?

  Kalkulator OC jest narzędziem, które oferuje wiele firm. Formularze bywają krótsze i dłuższe, wyliczają też składkę w różnych firmach. Warto świadomie podjąć decyzję o tym, którego kalkulatora użyć. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, ile ofert porówna kalkulator. Rzetelne wypełnienie formularza zajmuje dużo czasu – nie ma sensu go poświęcać, jeśli efektem ma być oferta z dwóch czy trzech firm. Poza tym sam formularz powinien być możliwie szczegółowy. Zbyt ogólne pytania mogą nie dać wiarygodnej oferty. Ponadto niektóre kalkulatory OC umożliwiają zakup polisy online – inne zaś oferują jedynie prezentację ofert. Zastanów się więc, czy chcesz za polisę zapłacić przelewem, czy chcesz jednak spotkać się z agentem. Warto także sprawdzić, kto jest autorem kalkulatora. Jeśli jest to narzędzie nieznanej produkcji, nie wzbudzi zaufania klienta – przede wszystkim, aby otrzymać oferty trzeba podać wiele informacji, warto sprawdzić, czy są one odpowiednio zabezpieczone.

  Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC