Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Zwykle umowa zawierana jest na rok i automatycznie przedłużana, jeśli nie zostanie wypowiedziana. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że polisa może być także zawarta na znacznie krótszy czas. Nie wszystkie samochody mogą skorzystać z tej możliwości, ubezpieczenie OC krótkoterminowe zarezerwowane jest tylko dla niektórych pojazdów. Kto może zdecydować się na OC krótkoterminowe? Kiedy taki wariant ochrony jest opłacalny?

OC krótkoterminowe – czym jest polisa?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe to polisa, która – jak nazwa wskazuje – zawierana jest na krótszy niż zwykle czas. Ile on wynosi? Wszystko zależy od tego, z jakiego tytułu właścicielowi przysługuje prawo do zawarcia umowy na mniej niż dwanaście miesięcy. Okres obowiązkowej ochrony może być skrócony do 30 dni, ale w niektórych przypadkach wynosi trzy miesiące. To też krótko, biorąc pod uwagę standardowy czas, na który zawierana jest umowa.

OC krótkoterminowe – na jaki czas może być zawarta polisa?

Czas, przez jaki obowiązuje OC krótkoterminowe, zależny jest od tego, z jakiego tytułu dopuszczalne jest podpisanie takiej umowy. Co do zasady wszystkie pojazdy, w myśl ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o obowiązkowych ubezpieczeniach, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, podlegają obowiązkowi ubezpieczenia przez dwanaście miesięcy, z opcją automatycznego przedłużenia. OC krótkoterminowe podlega jednak innym zasadom. Przede wszystkim polisy zawarte na krótki czas nie odnawiają się po wygaśnięciu umowy. Jeśli zatem potrzebna jest ona także po okresie, na jaki została zawarta, trzeba pamiętać o jej przedłużeniu. W niektórych bowiem przypadkach właściciel naraża się na karę finansową spowodowaną przerwaniem ochrony ubezpieczeniowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

Kto może zdecydować się na OC krótkoterminowe zamiast tradycyjnej ochrony?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe nie jest dostępne dla wszystkich. Istnieje określona, zamknięta grupa pojazdów, dla których przewidziano taką możliwość.

 • Komisy samochodowe
 • Firmy zajmujące się sprzedażą samochodów lub pośredniczące w transakcji, mogą skorzystać z prawa do kupienia OC krótkoterminowego. Nie wiadomo bowiem, jak długo pojazd będzie szukał właściciela – skrócenie czasu ochrony jest więc uzasadnione.

 • Pozwolenie czasowe
 • Ubezpieczenie OC krótkoterminowe mogą także kupić osoby posiadające samochód zarejestrowany czasowo.

 • Zabytek
 • Pojazdy historyczne i zabytkowe także mogą korzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego. Często bowiem przez większą część roku pełnią funkcję ekspozycji, na drogach pojawiają się okazjonalnie. Z tego powodu również dopuszcza się brak całorocznej polisy OC. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zabytkowy samochód – spełnienie marzeń i duża odpowiedzialność.

 • Pojazdy wolnobieżne
 • Istnieje także możliwość zwolnienia z obowiązku posiadania standardowego ubezpieczenia OC , czyli gwarantującego ochronę przez cały rok i odnawiającego się automatycznie, dla pojazdów wolnobieżnych. To prawo nie przysługuje jednak rolnikom. Jeśli właściciel pojazdu posiada gospodarstwo rolne, ubezpieczenie OC krótkoterminowe nie należy do jego praw.

  OC krótkoterminowe – czy się opłaca?

  Jeśli charakter pojazdu uprawnia Cię do tego, by kupić jedynie OC krótkoterminowe, warto z tego przywileju skorzystać. Dla przykładu, ubezpieczenie na 30 dni w Link4, to koszt 75zł. Nie jest to zatem droga polisa, zwłaszcza, że nie musisz opłacać ochrony przez cały rok. OC krótkoterminowe opłaca się zatem każdemu, kto może z prawa do niego skorzystać. Trzeba jedynie pamiętać kiedy wykupić ubezpieczenie, by było ważne, gdy pojazd porusza się po drodze.

  Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC