Pożar samochodu nie jest częstym zjawiskiem, ale gdy już do tego dojdzie, a płomienie nie zostaną szybko ugaszone, z auta nie zostanie praktycznie nic. Czy właściciel spalonego auta ma szanse na otrzymanie odszkodowania?

Jak się potocznie mówi: to zależy, od kilku czynników – jaka była przyczyna powstania pożaru, czy zostanie znaleziony sprawca (o ile doszło do podpalenia), czy właściciel spalonego auta posiada ubezpieczenie AC.

Odszkodowanie z AC

Najszybciej i najłatwiej odszkodowanie otrzyma właściciel auta, który wcześniej wykupił dobrowolne ubezpieczenie AC. Takie ubezpieczenie obejmuje skutki pożaru, wybuchu czy innego działania zjawisk atmosferycznych, do których zaliczamy m. in. powodzie, zatopienia, huragany, grad, uderzenia pioruna, osuwanie bądź zapadanie się ziemi, lawiny, itp.

Trzeba jednak uważać na wyłączenia odpowiedzialności zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Bowiem towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania, jeśli do pożaru doszło wskutek umyślnej winy ubezpieczonego lub z powodu ewidentnego zaniedbania kierowcy pojazdu, np. niewłaściwego serwisowania. Innymi słowy wskutek przyczyny tkwiącej wewnątrz pojazdu, tj. zwłaszcza samozapłonu wywołanego awarią (np. wadliwość wentylatora czy przetarcie instalacji elektrycznej).

Odszkodowanie z OC

W niektórych przypadkach za spalone auto można się ubiegać o odszkodowanie z OC. Ważne jest wówczas ustalenie przyczyny pożaru.

Zgodnie z art. 34 ust. 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK odszkodowanie z OC przysługuje, jeżeli szkoda ta ma związek z ruchem pojazdu. Taki związek zachodzi również w&fnbsp;razie zatrzymania lub postoju samochodu. Przyczyna musi więc tkwić w pojeździe, jego konstrukcji lub wadliwie działającym mechanizmie. Wówczas samozapłon pojazdu w wyniku np. zwarcia instalacji elektrycznej jest przyczyną szkody wynikającą z wadliwości mechanizmów w pojeździe.

Jeżeli zatem do zaprószenia ognia doszło tylko w jednym pojeździe, to można dochodzić odszkodowania z OC właściciela tego auta. W takiej sytuacji konieczne będzie zbadanie, które auto zaczęło się palić jako pierwsze i w ten sposób ustalenie winnego.

Jeżeli oba spalone samochody należały do jednej osoby, to w myśl art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy, odszkodowanie z OC nie przysługuje, jeśli posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu uszkodzonego.

Podpalenie

Jeżeli pożar wybuchł wskutek celowego podpalenia, odszkodowanie z OC nie przysługuje, niezależnie od tego, czy przyczyną było podpalenie naszego auta czy przeniesienie się ognia z auta obok.  Działanie osób trzecich wyklucza ochronę OC. W takim przypadku pozostaje tylko dochodzić odszkodowania z AC lub od sprawcy przestępstwa, jeżeli zostanie wykryty i będzie w stanie ponieść koszty swojego postępowania.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC