Kupno auta to zazwyczaj duża przyjemność – zwłaszcza dla pasjonatów motoryzacji – ale także początek formalności, jakich musimy dokonać, by nie narazić się na kary. Poza rejestracją pojazdu musimy zadbać o obowiązkowe ubezpieczenie OC i dobrowolne AC.

Najprościej, gdy kupujemy nowe auto w salonie samochodowym – wtedy po prostu przeglądamy oferty w sieci i kupujemy ubezpieczenie OC spełniające nasze oczekiwania lub decydujemy się na tę polisę w pakiecie obejmującym również ubezpieczenie AC.

Jeśli jednak kupujemy auto używane – a tak jest w większości przypadków, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  1. Czy poprzedni właściciel miał wykupiona polisę OC? – jeśli tak, należy bezwzględnie żądać od niego pokazania dokumentu polisy, jeśli nie – zrezygnować z kupna takiego samochodu, bo może nas to narazić na potężne problemy (kara za niepłacenie składek lub odpowiedzialność karna, jeśli auto spowodowało wypadek)
  2. Czy poprzedni właściciel opłacił składkę? – sprzedający musi wręczyć nam ksero dowodu opłacenia składki.
  3. Jakie zapisy nt. zmiany właściciela zawierają OWU polisy OC? Warto zapoznać się z umową i podjąć decyzję, czy należy ją wypowiedzieć, czy też warto ją kontynuować.

Obowiązki sprzedającego auto…

Sprzedający pojazd ma obowiązek w ciągu 14 dni od momentu zakupu auta powiadomić o tym ubezpieczyciela – powinien to zrobić we własnym interesie. W piśmie należy podać dane nabywcy pojazdu, a także numer polisy.

Jeśli nowy właściciel wyrządzi autem jakieś szkody, ubezpieczyciel zwróci się najpierw do starego właściciela, a ten będzie musiał udowodnić, że w chwili zdarzenia auto było już sprzedane. Poza tym ubezpieczyciel nadal będzie wymagał od niego płacenia składek. Aby uniknąć wydatków i niepotrzebnych nerwów, najlepiej powiadomić ubezpieczyciela natychmiast po dokonaniu transakcji.

…i przywileje kupującego

Kupujący po zapoznaniu się z umową ubezpieczeniową może wypowiedzieć tę umowę w dowolnym momencie po zakupie auta. Powinien zrobić to w formie pisemnej. W internecie z łatwością wyszuka ubezpieczenie OC na interesujących go warunkach. Korzystne jest kupowanie tzw. pakietów – polisa OC jest wtedy oferowana wraz z ubezpieczeniem AC i np. ubezpieczeniem szyb. Kupujący może wtedy liczyć na atrakcyjne zniżki i gratisy.

Warto poświęcić swój czas i dokonać tych prostych formalności, aby kupno auta nie stało się dla nas początkiem kłopotów. Wybór dobrego pakietu polis komunikacyjnych również zajmie nam nieco czasu, ale dzięki porównywarkom internetowym można go znacznie skrócić i wybrać ubezpieczenia dostosowane do naszych potrzeb i zasobności portfela.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC