Ubezpieczenie AC (Autocasco) to polisa, która chroni właściciela pojazdu nie tylko przed konsekwencjami wyrządzenia szkody innemu uczestnikowi ruchu drogowego, jak ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia OC. Zapewnia także ochronę na wypadek zniszczenia jego własnego samochodu. Zakres ochrony może być różny i chronić przed rozmaitymi zdarzeniami. Czy minicasco zapewni taką samą ochronę? Czym właściwie jest to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie AC - Autocasco

Rynek ubezpieczeń nie pozostawia złudzeń. Realną, kompleksową ochronę, która zapewni bezpieczeństwo i finansowanie naprawy w każdej sytuacji, zapewni tylko ubezpieczenie AC. W przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie jest to polisa obowiązkowa. Żaden przepis nie nakazuje kierowcom chronić swojego mienia. Tymczasem w razie spowodowania kolizji trzeba pokryć szkodę nie tylko dotyczącą poszkodowanego. Auto sprawcy również bywa, często poważnie, uszkodzone. W takiej sytuacji ubezpieczenie OC nie pomoże – koszty naprawy trzeba pokryć z własnej kieszeni. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkich awarii czy zniszczeń niezwiązanych z wypadkiem drogowym. W wielu sytuacjach może pomóc pakiet Assistance, często nawet ten darmowy, dołączony przez ubezpieczyciela do OC. Ale wśród wszystkich zdarzeń ubezpieczeniowych, takie sytuacje niestety stanowią mniejszość. Jedyną gwarancją, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy uszkodzeń, jest pełne ubezpieczenie AC (Autocasco). Posiadając kosztowny samochód warto także pomyśleć o konsekwencjach jego kradzieży. Utrata tak wartościowego przedmiotu to poważne konsekwencje finansowe – ale nie tylko. Trzeba także pamiętać, że auto często jest ważnym środkiem transportu, bez którego uniemożliwiony może być na przykład dojazd do pracy. Pieniądze z polisy, które zagwarantują zwrot kosztów w takiej sytuacji pomogą szybko zastąpić utracony wóz. Jednak posiadanie wyłącznie podstawowej ochrony w postaci obowiązkowego OC i pełne ubezpieczenie AC – to dwie skrajności, także cenowe. Autocasco może być bowiem bardzo dużym wydatkiem, zwłaszcza w przypadku kosztownych aut. Czy jest jakieś rozwiązanie połowiczne? Owszem. Odkąd na rynku pojawiło się Minicasco, nie trzeba już decydować się na jedną ze skrajnych opcji. Czym jest ta polisa i ile kosztuje?

Minicasco – czym się różni od ubezpieczenia AC?

Minicasco, występujące także pod nazwą Smart Casco lub Autocasco Mini, jest idealnym rozwiązaniem dla wielu kierowców. Niestety niezbyt często zdają sobie oni z tego sprawę. Polisa jest stosunkowo mało popularnym produktem. Co dziwi, w wielu sytuacjach jest bowiem odpowiedzią na specyficzne potrzeby kierowców. Co gwarantuje ochrona? W zależności od oferty lista zdarzeń, przed którymi chroni, może być inna. Zwykle jednak ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania w przypadku małych, nieistotnych uszkodzeń. Nie można zatem liczyć na świadczenie w razie zarysowania powstałego na parkingu czy też wgniecenia po zderzeniu z latarnią. Ochrona Minicasco obejmuje jednak szkodę całkowitą. Zatem jeśli auto zostanie skradzione, można liczyć na pieniądze, które pozwolą je odkupić. Nie tylko kradzież jest jednak powodem zakwalifikowania szkody do całkowitej. Bezpowrotna utrata samochodu może powstać także na przykład z powodu pożaru. I o ile samodzielne sfinansowanie niewielkich szkód zwykle nie jest wydatkiem niemożliwym do poniesienia, o tyle odkupienie samochodu może stanowić problem. W niektórych sytuacjach szczególnie dotkliwy. Jeśli jest to bowiem jedyny środek transportu rodziny, jego brak może poważnie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków.

Dla kogo Minicasco jest dobrym rozwiązaniem?

Jako że ubezpieczenie nie chroni przed drobnymi uszkodzeniami, zakup Minicasco powinny rozważyć szczególnie te osoby, których samochód nie jest bardzo cenny. Posiadanie nowego, drogiego auta, kupionego w salonie, powinno wiązać się jednak z pełną ochroną. W takim przypadku rekomendowane jest ubezpieczenie AC. Jednak właściciele niewielkich i stosunkowo tanich miejskich samochodów nie odnotują znacznego spadku wartości auta w razie powstania na przykład rysy czy niewielkiego wgniecenia. Dla takich osób Minicasco, gwarantujące ochronę przed szkodą całkowitą, jest idealnym rozwiązaniem, adekwatnym cenowo do wartości posiadanego mienia.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC