Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, także tego, który właśnie zrobił prawo jazdy i kupił pierwsze auto. Jednak im krócej poruszasz się po drogach, tym wyższą składkę naliczy ubezpieczyciel. Jak wybrać ubezpieczenie OC młodego kierowcy, aby cena była możliwie przystępna? Co jeszcze biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe przy szacowaniu ryzyka?

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy – czy można sprawić, by kosztowało mniej?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od tego, jak duże ryzyko wypadku towarzyszy poruszaniu się po drogach kierowcy. Im jest on starszy, tym większe ma doświadczenie. Lepiej zna możliwości samochodu i jest przygotowany na większą ilość rzadkich zdarzeń. Dlatego taka osoba cieszy się dużym zaufaniem zakładów ubezpieczeń i może liczyć na niższą cenę ubezpieczenia. Natomiast młodzi kierowcy stanowią wielką niewiadomą. Nieznany jest jeszcze ich sposób prowadzenia pojazdu, czujność oraz szybkość reakcji. Dlatego nawet utalentowani właściciela samochodów muszą liczyć się z drogą polisą. Warto jednak wiedzieć, co jeszcze wpływa na ostateczne ustalenie kosztów. Im więcej czynników zwiększających cenę uda się zminimalizować, tym składka będzie bardziej przystępna. Jak zatem wpłynąć na ubezpieczenie OC młodego kierowcy?

Ubezpieczenie OC młodego kierowcy – na co zwraca uwagę ubezpieczyciel?

Przy szacowaniu ryzyka, a tym samym ustalaniu ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, brane są różne kryteria. Nie tylko wiek kierowcy ma znaczenie, choć niewątpliwie odgrywa on bardzo ważną rolę. Ale tego nie można zmienić. Warto więc zastanowić się nad innymi możliwościami obniżenia składki. Co bierze pod uwagę towarzystwo ubezpieczeniowe sprzedając ubezpieczenie OC młodego kierowcy? Model samochodu – pojemność silnika Jeśli samochód ma mocny silnik, może rozpędzać się do dużych prędkości. Zwłaszcza młodzi właściciele szybkich aut prawdopodobnie będą chcieli sprawdzić jego możliwości. A to niestety jest ryzykowne – zwiększa się szansa na to, że taki kierowca spowoduje wypadek, a straty finansowe spadną na ubezpieczyciela. Szukając taniego ubezpieczenia, zdecyduj się na zakup mniejszego samochodu o słabszym silniku. Miejsce rejestracji auta Warto także wiedzieć, że nie bez znaczenia pozostaje miejsce rejestracji auta. W największych miastach, gdzie ruch jest duży, szanse spowodowania wypadku rosną. Im mniejsza miejscowość, tym ta groźba bardziej maleje. Dlatego jeśli ubezpieczenie OC młodego kierowcy potrzebne jest na przykład dla studenta, który przyjechał do miasta akademickiego z niewielkiej miejscowości, powinien on pomyśleć o rejestracji samochodu tam, skąd pochodzi. Może to spowodować znaczny spadek ceny. Stan cywilny Statystyki pokazują, że osoby, które mają rodzinę, jeżdżą ostrożniej. Dlatego wyższa cena na pewno częściej ustalona zostanie dla młodej osoby nieposiadającej małżonka ani dzieci. Zniżki za bezszkodową jazdę Zniżki za bezszkodową jazdę przyznawane są za każdy rok, w którym kierowca nie spowodował żadnej kolizji. Ubezpieczenie OC młodego kierowcy jest ryzykowne, dlatego w większości przypadków musi on zapłacić pełną kwotę. Jednak od tej reguły są wyjątki. Jeśli kupujesz swój pierwszy samochód i wybierasz się po tablice rejestracyjne, możesz wskazać współwłaściciela. Jeśli będzie to na przykład któryś z rodziców, jego zniżki mogą znacząco obniżyć wysokość składki dla Ciebie. To rozwiązanie ma jednak także wady. Jeśli spowodujesz wypadek, współwłaściciel, mimo że nie prowadził samochodu, utraci upust. To, jak bardzo wzrośnie jego składka, uzależnione jest zwykle od wielkości kolizji.

Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców – jak znaleźć polisę?

Ważne jest także to, w jakiej firmie zamierzasz się ubezpieczyć. Każde towarzystwo indywidualnie i na nieco innych zasadach ustala ceny. Dlatego przed zakupem porównaj wysokość składki w różnych firmach, korzystając na przykład z kalkulatorów OC dostępnych online.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC