Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się nie tylko z roku na rok, ale znacznie częściej, czasem w każdym kwartale. Waha się średnia cena polisy, zmienia się też polityka firm ubezpieczeniowych. Dlatego za każdym razem, przedłużając ochronę, warto sprawdzić, czy w innej niż dotychczas firmie nie można przypadkiem liczyć na lepszą cenę. Aby nie tracić czasu za każdym razem sprawdzając dostępne oferty, można skorzystać z nowoczesnych narzędzi internetowych. Do takich z pewnością należy porównywarka OC. Jak działa i czy jej wybór ma znaczenie?

Porównywarka OC – jak działa to narzędzie?

Jeśli szukasz możliwości porównania ofert ubezpieczycieli w zakresie obowiązkowej polisy komunikacyjnej, pomocna może okazać się porównywarka OC. Jest to narzędzie stworzone do tego, aby w prosty sposób, bez wychodzenia z domu, sprawdzić, ile kosztuje ochrona w poszczególnych firmach. W jaki sposób działa porównywarka OC? Otóż możliwość porównania ofert wynika z faktu, że większość towarzystw ubezpieczeniowych szacuje ryzyko w podobny sposób. Podstawowy zakres ochrony określa ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że poza rozszerzeniami i dodatkami – każda polisa oferuje określone w przepisach minimum. Cena zaś ustalona jest w oparciu o podobne czynniki. Zwykle znaczenie ma między innymi:

 • wiek kierowcy,
 • jego doświadczenie na drodze,
 • pojemność silnika samochodu,
 • miejsce rejestracji auta,
 • zniżki za bezszkodową jazdę,
 • stan cywilny.
 • Jako że kryteria szacowania ryzyka i zakres ochrony są podobne, możliwe jest stworzenie formularza, który zbierając najważniejsze dane o kierowcy, wyliczy cenę polisy.

  Która porównywarka OC jest najlepsza?

  Wbrew pozorom nie jest obojętne, z jakiej porównywarki korzystasz. Formularz, który należy wypełnić, powinien być długi. Tylko w ten sposób możliwe jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie potrzebne pytania. Wiąże się to ze sporą ilością czasu potrzebną na jego wypełnienie. Jeśli więc porównywarka OC oferuje przedstawienie zaledwie kilku ofert, poświęcenie go jest bezzasadne. I tak trzeba będzie sprawdzić inne oferty na własną rękę. Należy zatem wybrać taką porównywarkę, która umożliwia przeanalizowanie możliwie największej ilości propozycji. Ponadto powinna zawierać dokładny opis każdej oferty. Dzięki temu możesz się dowiedzieć, co poza podstawową ochroną gwarantuje ubezpieczyciel. Może się bowiem okazać na przykład, że za kilka złotych więcej, niż kosztuje najtańsza polisa, uzyskasz darmowy pakiet nimi Assistance. Ubezpieczyciele walcząc o klienta oferują różne dodatki, dlatego warto sprawdzić, czy najtańsze ubezpieczenie OC na pewno jest dobrym wyborem.

  Porównywarka ubezpieczeń – dlaczego warto z niej korzystać?

  Porównywarka ubezpieczeń OC pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu. Bez wychodzenia z domu i odwiedzania agencji, można wybrać najlepszą dla siebie ofertę. Niektóre polisy są ponadto dostępne do kupienia online. Oznacza to, że kiedy podejmiesz ostateczną decyzję, możesz także podpisać umowę za pośrednictwem internetu. Jednak nawet wtedy, gdy oferta nie jest dostępna w takiej wersji, odwiedzenie agencji w celu podpisania polisy zajmuje niewiele czasu. Dzięki możliwości skorzystania z porównywarki OC można także zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) bez presji, w dowolnie wybranej chwili. W ten sposób można uniknąć błędu i zyskać pewność, że wybrane ubezpieczenie jest rzeczywiście najlepsze.

  Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC