Spalenie auta to zdarzenie, do którego może dojść z różnych przyczyn, jednak ich efekt jest ten sam – z naszego pojazdu zostają zgliszcza i zazwyczaj nadaje się ono do kasacji. Co powinniśmy zrobić, by uchronić się przed tym ryzykiem?

Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu nasze auto spłonęło. Jeśli np. stało się to z powodu pożaru, jaki wybuchł w innym aucie, a ogień objął również nasz samochód, który stał np. tuż obok na parkingu, możemy się domagać odszkodowania z polisy OC pierwszego auta. Warunek jest jeden – auto poszkodowane i auto, które spowodowało pożar, nie mogą należeć do tego samego właściciela (38 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych).

Ubezpieczenie OC posiada każdy właściciel pojazdu, chroni więc ono również nas na wypadek, gdyby nasze auto – np. z powodu wybuchu lub pożaru instalacji elektrycznej, przyczyniło się do spalenia innego pojazdu.

Kiedy dostaniemy odszkodowanie za nasze spalone auto?

Odszkodowanie za nasze auto dostaniemy np. wtedy, gdy posiadamy ubezpieczenie autocasco. Teoretycznie takie ubezpieczenie obejmuje skutki pożaru, wybuchu lub innego nagłego oddziaływania czynników zewnętrznych, np. uderzenia pioruna. W praktyce jednak ubezpieczyciele stosują wiele wyłączeń, by uchronić się od wyłudzeń.

 Chodzi nie tylko o sytuacje, gdy powodem pożaru było niedbalstwo kierowcy lub niesystematyczny przegląd instalacji gazowej w pojeździe, ale np. wtedy, gdy powodem pożaru było przetarcie instalacji elektrycznej, wada fabryczna czy też niewłaściwe serwisowanie. Przed wykupieniem polisy warto poznać jej zakres oraz wyłączenia i porównać oferty różnych ubezpieczycieli.

Co jeśli auto zostało podpalone?

Najbardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy doszło do celowego podpalenia auta przez osobę trzecią – wtedy konieczne jest ustalenie sprawcy i dochodzenie od niego odszkodowania na drodze sadowej.

Jeśli  wandal podpalił nasze auto, a potem od naszego pojazdu zapalił się kolejny pojazd, nasze ubezpieczenie OC nie będzie wykorzystane do zadośćuczynienia za szkody – właściciele wszystkich poszkodowanych pojazdów będą musieli kierować roszczenia o odszkodowanie z powództwa cywilnego, pod warunkiem, że zostanie mu udowodniona wina.

Jak widać na powyższych przykładach, dochodzenie odszkodowania w przypadku pożaru lub podpalenia auta jest trudnym i czasochłonnym procesem. Warto jednak posiadać zarówno  ubezpieczenie OC, jak i AC – tylko wtedy wyeliminujemy wiele ryzyk, co nie znaczy, że możemy być pewni swego. Pozostaje więc regularnie sprawdzać sprawność swego auta w warsztacie i nie przechowywać go w podejrzanych miejscach, tylko najlepiej w garażu lub na strzeżonym parkingu.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC