Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga spełnienia dużej ilości wymagań. Choć leasing jest coraz popularniejszą formą finansowania firmowego auta, wiąże się z koniecznością wykupienia pełnego ubezpieczenia. Dlaczego ustawowo wymagane OC nie wystarczy? Jaką jeszcze polisę trzeba kupić, aby móc cieszyć się samochodem wziętym w leasing? Na wszystkie pytania związane z tym zagadnieniem odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest oczywistą koniecznością. Zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, OC jest obowiązkowe. Konieczność posiadania polisy dotyczy każdego poruszającego się po drogach publicznych pojazdu. Ubezpieczeń komunikacyjnych jest jednak wiele, przepisy prawa wymagają zaś jedynie ochrony przed odpowiedzialnością cywilną (OC). Nie zawsze jednak taka polisa wystarczy. Ubezpieczenie samochodu w leasingu rządzi się swoimi prawami. Leasingodawcy wymagają pełnego ubezpieczenia auta, a więc OC nie wystarczy. Jaka jeszcze ochrona jest niezbędna? Dlaczego ubezpieczenie samochodu w leasingu wiąże się z potrzebą kupienia pełnej ochrony?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – jakie polisy są niezbędne?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu kosztuje więcej, niż zabezpieczenie samochodu kupionego na kredyt lub za gotówkę. Jakie polisy są potrzebne?

  • OC – ochrona przed odpowiedzialnością cywilną
  • Jak w przypadku każdego pojazdu poruszającego się po drogach publicznych niezbędne jest posiadanie OC. W leasing często brane są nowe samochody, a więc takie, które kosztują najwięcej. Jeśli dodatkowo posiadają silnik o dużej pojemności, trzeba liczyć się z tym, że polisa nie będzie najtańsza. Jeśli chcesz obniżyć koszty tego ubezpieczenia, przeczytaj artykuł: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia? Warto także korzystać z porównywarek internetowych, aby znaleźć najkorzystniejszą polisę na rynku. W przypadku ubezpieczenia samochodu w leasingu nie zawsze jednak będziesz szukać polisy na własną rękę.
  • Autocasco, spełniające warunki leasingodawcy
  • Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga także kupienia polisy AC. Aby zrozumieć, dlaczego pojawia się taki wymóg, trzeba zdać sobie sprawę z tego, czym jest leasing. Samochód, który finansowany jest w ten sposób, do końca spłaty należy do leasingodawcy. Oznacza to, że w jego interesie leży, aby był maksymalnie bezpieczny. W razie gdybyś nie mógł lub nie chciał dalej spłacać auta – będziesz musiał oddać je leasingodawcy, który jest jego formalnym właścicielem. Jako takiemu, zależy mu, aby samochód był w dobrym stanie. Ubezpieczenie samochodu w leasingu, zarówno w zakresie OC jak i Autocasco, można jednak kupić u leasingodawcy.

    Ubezpieczenie samochodu – czy wybrać pakiet u leasingodawcy?

    Ubezpieczenie samochodu w leasingu wymaga znalezienia przynajmniej dwóch polis, spełniających warunki, jakie stawia leasingodawca. Nie trzeba jednak samodzielnie szukać ich na rynku. Można zdecydować się na pakiet oferowany przy podpisaniu umowy leasingowej. Korzyścią takiego rozwiązania na pewno jest fakt, że ubezpieczenie samochodu w leasingu na własną rękę jest bardzo czasochłonne. Znalezienie odpowiednich polis nie jest bowiem łatwe. Jednak decydując się na pakiet oferowany przez leasingodawcę trzeba liczyć się z tym, że wybór będzie bardzo ograniczony, lub wręcz nie będzie go wcale. Jeśli leasingodawca ma umowę tylko z jednym ubezpieczycielem, chcąc podpisać wszystkie umowy za jednym razem, zostaniesz pozbawiony wyboru. Może to oznaczać, że polisy nie będą atrakcyjne cenowo. Ubezpieczenie samochodu w leasingu nie jest więc zadaniem prostym. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj także artykuł: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – gdzie warto je kupić i jak rozliczyć?

    Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC