Jeśli kupujesz nowy samochód, po kilku latach warto go wymienić, zanim bardzo straci na wartości. Jedną z możliwości jest jednak zamiana aut, zamiast sprzedaży jednego i kupna następnego. Nie jest to jednak sposób na uniknięcie podatku. Kiedy zatem warto skorzystać z takiej możliwości?

Zamiana samochodów – zalety transakcji

Każdy właściciel auta wie, że z czasem wartość samochodu spada. Najbardziej jest to widoczne w przypadku nowych aut, kupionych w salonie. Szacuje się, że najrozsądniej jest wymienić wóz po 5 latach użytkowania. Pojawia się pytanie, czy warto taki pojazd sprzedać – czy może lepiej wymienić? Mimo niewielkiej popularności tego rozwiązania, na portalach ogłoszeniowych raz na jakiś czas pojawia się propozycja wymiany. Nie jest to tak rzadka sytuacja, jak mogłoby się wydawać – choć nie ulega wątpliwości, że statystycznie znacznie więcej osób sprzedaje samochód i dopiero za uzyskane pieniądze kupuje następny. Jest to jednak proces długotrwały. Najpierw trzeba bowiem znaleźć kupca – jeśli oferta nie odbiega znacznie ceną od innych tego typu ofert, przynajmniej kilka osób obejrzy auto, zanim znajdzie się zdecydowany nabywca. Później sytuacja się odwraca i trzeba znaleźć w gąszczu wielu ofert właściwy następny pojazd. Zamiana aut ma tę zaletę, że proces trwa znacznie krócej – przede wszystkim ofert jest znacznie mniej, a to skraca listę ogłoszeń, które trzeba przeanalizować i ilość spotkań, na które trzeba się udać, aby obejrzeć auto. O tym, na co zwrócić uwagę, przeczytasz w artykule: Na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu? Niestety zamiana aut nie pozwoli uniknąć formalności, ani zapłaty należnego podatku, będzie on jednak niższy niż w przypadku konwencjonalnej sprzedaży.

Zamiana aut – formalności

Bezgotówkowa wymiana samochodów (lub zakładająca dopłatę do droższego auta) z punktu widzenia przepisów prawa cywilnego jest taka sama, jak tradycyjna sprzedaż. Jakich formalności należy zatem dopełnić i jak napisać umowę? • Umowa Sama umowa nie różni się zasadniczo od standardowej umowy kupna-sprzedaży. Powinna zawierać dane osób zawierających transakcję, dane samochodów umożliwiające ich identyfikację, dokumenty aut (dowody rejestracyjne, karty pojazdów, jeśli były wydane, ubezpieczenie OC). Należy także wskazać ustaloną wartość pojazdów – ta informacja będzie potrzebna do naliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. • Podatek Jeśli strony zawierające umowę nie prowadzą działalności gospodarczych, należy pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. O ile jednak w przypadku sprzedaży wynosi on 2% od wartości zbywanego przedmiotu, o tyle w przypadku zamiany będzie to tylko 1%. Warto także wiedzieć, że w przypadku samochodów o bardzo niskiej wartości, nie przekraczającej 2280zł, transakcja nie jest opodatkowana. Inną opłatą, o jakiej trzeba pamiętać, jest podatek dochodowy. Musisz go zapłacić, jeśli jesteś właścicielem zbywanego pojazdu krócej niż sześć miesięcy.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC