Jeszcze kilka lat temu wszelkie formalności związane z ubezpieczeniami należało załatwiać osobiście podczas spotkania z agentem lub doradcą. Obecnie większość zakupów możemy sfinalizować bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do internetu oraz narzędzia ułatwiające poszukiwania oraz umożliwiające zapłatę online. Kalkulator ubezpieczenia OC pomaga w zakupie obowiązkowej polisy komunikacyjnej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w pomysłach na ułatwienie klientom dotarcia do ich oferty oraz bezproblemowego sfinalizowania transakcji. Tworzą porównywarki, rankingi oraz kalkulatory. Dla laika, a także osoby, która chce szybko i sprawnie znaleźć dobre ubezpieczenie samochodu, są to bardzo przydatne narzędzia.

Jak działa kalkulator?

Kalkulator to innymi słowy formularz, po uzupełnieniu którego w kilka minut otrzymasz gotowe oferty ubezpieczeń wraz z przykładowymi cenami. Zasada działania takiego kalkulatora jest prosta – podajesz niezbędne dane, a system automatycznie wylicza składkę.

Co ciekawe, ubezpieczenie OC to jedyne ubezpieczenie, którego cenę możesz obliczyć na podstawie informacji podanych w formularzu, a zakup możesz sfinalizować całkowicie online bez potrzeby kontaktowania się z agentem. Wynika to z faktu, że czynniki wpływające na wysokość składki są odgórnie określone i zazwyczaj mają podobne parametry, które są policzalne i możliwe do ustalenia ( w przypadku polis na życie czynniki wpływające na wysokość składki są nie do końca określone, często zmienne i dlatego nie można tego wyliczyć na podstawie formularza).

Jakie dane należy podać?

Przed uzupełnieniem formularza przygotuj niezbędne dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny, prawo jazdy i poprzednią polisę. System poprosi Cię o podanie następujących danych:

 • marka pojazdu,
 • rok produkcji,
 • model,
 • rodzaj paliwa,
 • typ nadwozia,
 • pojemność silnika,
 • liczba drzwi,
 • aktualny przebieg,
 • pochodzenie pojazdu,
 • zakładany średni roczny przebieg (w kilometrach),
 • sposób użytkowania pojazdu,
 • użytkowanie pojazdu za granicą,
 • miejsce parkowania,
 • zabezpieczenia antykradzieżowe,
 • czy będą nim przewożone dzieci,
 • rodzaj ubezpieczenia,
 • częstotliwość użytkowania pojazdu.

Dla ubezpieczyciela istotną informacją jest też: wiek i stan cywilny kierowcy. Natomiast najważniejsze kwestie, według których obliczana jest składka, to: staż kierowcy, liczba bezszkodowych lat oraz adres zamieszkania. Mając te informacje Towarzystwo jest w stanie ocenić jak duże ryzyko poniesie ubezpieczając danego Klienta.

Oznacza to, że im mniej wypadków czy stłuczek spowodowałeś albo w historii Twoich ubezpieczeń nie było ich wcale – możesz otrzymać zniżki. Miejsce zamieszkania również ma duże znaczenie. Ubezpieczyciele prowadzą statystyki wypadkowe, na podstawie których są w stanie ocenić ryzyko – im więcej w danej miejscowości odnotowano kolizji, tym wyższą składkę za polisę zapłaci jej mieszkaniec. Z tych statystyk wynika, że w 2017 r. na jedną z tańszych polis OC mogli liczyć kierowcy z Rzeszowa i Kielc, a najdroższą – z Wrocławia i Warszawy.

Obliczanie składki

Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji kalkulator automatycznie wyliczy indywidualną cenę polisy OC. Wyniki tych obliczeń po paru minutach zostaną Ci wyświetlone na ekranie monitora.

Teraz uważnie przyjrzyj się proponowanym ofertom, sprawdź ich zakres, szczególnie opcje dodatkowe. Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe już w cenie OC proponują NNW i podstawowy AC, inne oferują te ubezpieczenia jako umowy dodatkowe, ale może się okazać, że za niewielką opłatą możesz mieć rozszerzony Assistance i ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje również pasażerów i/lub działa w innych sytuacjach niż te komunikacyjne.

Pamiętaj, że powinieneś podawać tylko prawdziwe informacje – inaczej podana cena będzie błędna. Twoje dane zostaną zweryfikowane w późniejszym etapie, przez agenta podczas wystawiania umowy ubezpieczeniowej.

Zakup polisy

Ostatni krok – to zakup wybranego ubezpieczenia OC.

Gdy już kalkulator ubezpieczenia OC wyliczy Ci składkę, a Ty przejrzysz proponowane oferty, ale będziesz miał jakieś wątpliwości możesz jeszcze przed zakupem poprosić o kontakt z doradcą. Wówczas będziesz miał okazję do zadania nurtujących Cię pytań.

Jeżeli natomiast wybrałeś polisę i jesteś pewien swojego wyboru, zamów ją. W krótkim czasie wszelkie niezbędne dokumenty zostaną przesłane na podany przez Ciebie adres e-mail. Wówczas wystarczy, że dokonasz płatności na wskazane konto bankowe Towarzystwa.

Korzystając z takich kalkulatorów oszczędzasz czas, ponieważ szybko możesz porównać wysokość składki ubezpieczeniowej w różnych firmach i wybrać taką polisę, która będzie odpowiadała na Twoje zapotrzebowania i zasobność portfela.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC