Za ubezpieczenie OC przepłacać nie warto. Jest to polisa, która należy do grupy ubezpieczeń obowiązkowych i jej zakres a także sumę ubezpieczenia reguluje ustawa, która dla wszystkich ubezpieczających się wynosi 5 000 000 € za uszczerbek na zdrowiu i 1 000 000 € za zniszczone mienie.

Powinno z tego wynikać, że cena za polisę OC również musi być dla wszystkich jednakowa. Tak jednak nie jest. Ubezpieczyciele nie są w stanie ustanowić jednolitej ceny, głównie ze względu na czynniki zmienne, które podwyższają lub pomniejszają wystąpienie ryzyka. Do czynników takich zaliczany jest przede wszystkim wiek i staż kierowcy, a także adres zamieszkania.

Tak dokładnie, adres zamieszkania!

Wbrew pozorom to statystyki wypadkowe w poszczególnych miastach prowadzone przez ubezpieczycieli stanowią o możliwości wystąpienia wypadku czy stłuczki w danej miejscowości i tym samym wpływają na cenę polisy.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC jest możliwe. Przeczytaj nasze sposoby.

  1. Porównanie jak największej liczby ofert w wielu Towarzystwach. Wszystkie polisy OC mają taki sam zakres i identyczną sumę ubezpieczenia. Różnią się jedynie ceną. I właśnie na tym aspekcie należy skupić poszukiwania. Ubezpieczyciele różnie określają ryzyka, dlatego warto przejrzeć i sprawdzić jak największą liczbę ofert.
  2. Zakup online. Zakup za pośrednictwem internetu na pewno wpływa na cenę ubezpieczenia z prostego powodu – nie ma opłaty prowizyjnej dla agenta. Poza tym, jest dużo bardziej wygodny – nie musisz wychodzić z domu i jeździć od biura do biura, tracąc przy tym cenny czas.
  3. Sprawdzenie dodatkowych zniżek oferowanych przez ubezpieczycieli. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcąc zachęcić do zakupu, często oferują dodatkowe kilku- lub kilkudziesięciu procentowe zniżki za zakup przez internet, za płatność kartą kredytową albo za posiadanie innego produktu w tym TU. Warto sprawdzić te zniżki.
  4. Opcje dodatkowe w pakiecie standardowym. Przed wyborem konkretnej polisy warto jeszcze sprawdzić zawartość tej oferty. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel wraz z polisą OC proponuje też ubezpieczenie AC czy NNW bez dodatkowych opłat. Co po przeliczeniu może być bardziej opłacalne niż zakup osobnego OC, Assistance czy NNW.
  5. Jednorazowa płatność. Większość ubezpieczycieli za rozbicie płatności na raty podnosi cenę o 15% a nawet o 30%. Dlatego płatność jednorazowa jest korzystna.
  6. Właściwy moment zakupu polisy. Zazwyczaj najlepszą cenę uzyskamy gdzieś na dwa tygodnie przed końcem naszej umowy ubezpieczenia. Dlatego w tym okresie należy szukać ofert i porównywać ceny. Zbyt późny lub zbyt wczesny zakup polisy może się wiązać z wyższą ceną.
  7. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego osoby z większym stażem i wyższymi zniżkami. Nie od wczoraj znane są praktyki dopisywania do dowodów rejestracyjnych współwłaścicieli z większym stażem, a co za tym idzie – wyższymi zniżkami na OC. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie dla początkujących kierowców i właścicieli aut. Rejestracja samochodu na spółkę z rodzicem lub starszym rodzeństwem może obniżyć cenę ubezpieczenia OC. Dlatego warto rozważyć taką możliwość.

Pomocnymi narzędziami w poszukiwaniach ubezpieczenia jest kalkulator ubezpieczeń oc oraz ranking. Dają one możliwość porównania ofert zarówno pod względem ceny jak i zakresu.

 

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC