Każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Ale powinien też pamiętać, że ta umowa ulega automatycznemu przedłużeniu, oznacza to, że trzeba ją wypowiedzieć samemu. W jakich sytuacjach i w jakim terminie możesz to zrobić – reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC możesz wyłącznie w sytuacjach, które są opisane w ustawie. W innym przypadku za brak ubezpieczenia OC możesz zapłacić karę w wysokości nawet do 4000 zł.

Wypowiedzenie ubezpieczenia oc - kiedy?

1. Chcesz zmienić TU. Każdy ma prawo do zmiany ubezpieczyciela. Wystarczy, że 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia złożysz wniosek o wypowiedzenie umowy (liczy się data nadania listu poleconego, wysłania wiadomości e-mail lub data złożenia wypowiedzenia osobiście) oraz kupisz nową polisę w innym TU.

2. Twoja umowa automatycznie się przedłużyła, a Ty już zawarłeś ubezpieczenie w innym TU, nastąpiło tzw. podwójne ubezpieczenie. Zgodnie z przepisami masz prawo do złożenia wypowiedzenia umowy OC, ale tylko tej automatycznie przedłużonej. Pamiętaj, że nie odzyskasz wszystkich wpłaconych pieniędzy, ponieważ za okres, w którym obowiązywała ochrona, ubezpieczyciel potrąci należne mu wynagrodzenie. Oznacza to, że jeżeli wypowiedziałeś umowę po 20 dniach od jej automatycznego przedłużenia, to za te dni będziesz musiał zapłacić.

3. Kupiłeś używany samochód, ale chcesz zmienić ubezpieczyciela. Po zakupie używanego samochodu otrzymujesz też ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie OC jest przypisane do konkretnego pojazdu i „wędruje” wraz z nim. Nic straconego, tę polisę możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Jeżeli pozostaniesz przy obowiązującym ubezpieczeniu, pamiętaj o terminie jego zakończenia, ponieważ taka polisa zawarta na poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie.

4. Kupiłeś ubezpieczenie przez internet lub telefonicznie. Odstąpić od ubezpieczenia OC zawartego w systemie direct możesz w ciągu 30 dni od jego zawarcia. Tutaj również pamiętaj, że będziesz musiał zapłacić za okres, w którym byłeś ubezpieczony.

5. Wyrejestrowałeś samochód. W sytuacji, gdy sprzedałeś samochód, Twój pojazd został skradziony, albo uległ wypadkowi, w którym został całkowicie zniszczony, powinieneś wyrejestrować auto w urzędzie komunikacji. W każdym z tych przypadków potrzebna jest stosowna dokumentacja. Po wyrejestrowaniu pojazdu możesz złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC w Twoim TU.

Wypowiedzenie umowy oc - jak to zrobić?

Przede wszystkim sprawdź na portalu Twojego ubezpieczyciela, czy nie udostępnia przykładowy wniosek wypowiedzenia umowy OC. Takie przykładowe wnioski możesz też znaleźć na innych tematycznych stronach www. Wydrukuj go i uzupełnij. Wypowiedzenie umowy OC zawsze powinno się odbywać w formie pisemnej, a wniosek musi zawierać Twój własnoręczny podpis.

Najważniejsze informacje, jakie powinieneś podać we wniosku to:

» Twoje dane osobowe (imię nazwisko, adres, PESEL),
» nazwa i adres TU,
» numer wypowiadanej polisy OC,
» dane pojazdu,
» powód wypowiedzenia ( należy podać też numer artykułu z ustawy).

Dostarczyć go możesz na kilka sposobów:

» wysłać e-mail na adres wyznaczony przez ubezpieczyciela wraz ze skanem podpisanego wypowiedzenia,
» wysłać list polecony pocztą tradycyjną na adres wskazany przez TU,
» przekazać wypowiedzenie agentowi danego Towarzystwa, pamiętając przy tym, by zrobić kopię dokumentu, by agent potwierdził przyjęcie,
» przekazać w oddziale ubezpieczyciela (przygotuj kopię wypowiedzenia, by pracownik potwierdził przyjęcie dokumentu).

Pamiętaj o zachowaniu terminu wypowiedzenia!

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC