Posiadanie auta daje wspaniałe poczucie wolności. W każdej chwili możesz wsiąść i wyruszyć, gdzie tylko zechcesz. Wyjazdy, nawet te służbowe, mogą być świetnym antidotum na doskwierającą na co dzień rutynę. Żeby jednak taki wypad zaowocował miłymi wspomnieniami, należy zaplanować go z odpowiednim wyprzedzeniem tak, by zapobiec przykrym niespodziankom. Przygotowanie auta do podróży jest jednym z kluczowych działań, które trzeba podjąć przed wyprawą. Zapewni nie tylko komfort, ale — przede wszystkim — bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Podpowiemy, co zrobić krok po kroku, żeby maksymalnie uprościć i skrócić ten proces!

Ocena stanu technicznego samochodu

Na jakie elementy powinno się zwracać szczególną uwagę w trakcie sprawdzania stanu technicznego samochodu? Po pierwsze, ogumienie. Oceń stan wizualny oraz ciśnienie opon, a także głębokość bieżnika (musi być większa niż 1,6mm). Uwaga, nie zapomnij o kole zapasowym! Po drugie, olej silnikowy. Utrzymanie jego odpowiedniego poziomu umożliwia prawidłowe funkcjonowanie silnika. Samodzielną kontrolę przeprowadza się przy pomocy bagnetu, z którego odczytuje się ilość oleju. Po trzecie, oświetlenie. Włącz i wyłącz kolejno wszystkie światła. Upewnij się, że żadna z żarówek nie jest spalona. Po czwartek, hamulce. Oceń stan tarcz hamulcowych. Wymień je, gdy ich grubość zbliża się do określonego przez producenta minimum. Po piąte, filtry powietrza oraz klimatyzacja. Bardzo ważne jest, żeby zbadać jakość powietrza w kabinie pasażerskiej oraz cylindrach silników. Równie istotne jest przeczyszczenie układów wentylacyjnych. Dzięki temu unikniesz kontaktu ze szkodliwymi dla ludzi drobnoustrojami oraz nieprzyjemnego zapachu w trakcie korzystania z klimatyzacji.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Upewnij się, że drzwi oraz szyby są w dobrym stanie, a pasy działają bez zarzutów. Chociaż posiadanie apteczki nie jest prawnie wymagane, wskazane jest, by znajdowała się ona w pojeździe.

Zawsze warto nieco przyoszczędzić

Jeśli od jakiegoś czasu trudno znaleźć Ci motywację do sprawdzenia stanu technicznego samochodu, być może przekonamy Cię argumentem finansowym. Jak mówi przysłowie: co się odwlecze, to nie uciecze. Nieprzewidziane awarie, usługi firm holowniczych, konieczność zlecenia naprawy za granicą… To tylko kilka przykładów sytuacji, które dosłownie zmuszają kierowcę do wydania ogromnych kwot. Dlatego rób regularne przeglądy, nie dopuszczaj do pogorszenia się stanu technicznego pojazdu (w niektórych krajach widoczne zaniedbania są powodem do wypisania mandatu), ubezpieczaj się (pamiętaj, że wykupione na terenie Polski Ubezpieczenie OC obowiązuje przede wszystkim w krajach UE). Oczywiście nie da się przewidzieć każdego scenariusza, ale ryzyko zawsze warto ograniczyć do minimum, prawda?

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC