Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, zatem wiąże się z obciążeniem finansowym każdego właściciela samochodu. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na taki wydatek, zwłaszcza, kiedy składka jest wysoka. Dlatego niemal każda firma oferuje ubezpieczenie OC na raty. Czy to opłacalne rozwiązanie? Kto na nim korzysta i kiedy warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie OC na raty – jakie opcje są dostępne?

Ubezpieczenie OC na raty jest coraz częstszą formą kupowania obowiązkowej polisy. Opcję taką oferuje niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe, jednak w szczegółach oferty różnią się od siebie. Przede wszystkim nie każda firma oferuje dowolną ilość rat. Ubezpieczenie OC na raty, w którym pełna kwota podzielona jest na dwie części, dostępne jest najczęściej. Nie powoduje ona znacznego wzrostu ostatecznego kosztu ubezpieczenia, a jednak pozwala łatwiej wygospodarować potrzebną kwotę.

Ubezpieczenie OC na raty – dlaczego jest ryzykowne?

Aby zrozumieć, dlaczego taka polisa wiąże się z ryzykiem dla ubezpieczyciela, trzeba zdać sobie sprawę z tego, jak działa ubezpieczenie OC na raty. Otóż ustawa wymaga, aby polisa gwarantowała ochronę przez rok, a po tym czasie ulegała automatycznemu odnowieniu. Dzięki temu systemowi maleje ryzyko, że kierowca zapomni opłacić polisy, powodując przerwę w ciągłości ubezpieczenia. Oznacza to, że ochrona trwa zawsze dwanaście miesięcy, bez względu na to, na ile wpłat podzielona jest składka. Ubezpieczenie OC na raty niesie zatem ryzyko dla ubezpieczyciela, że kupujący spóźni się z zapłatą lub jej w ogóle nie uiści. Wówczas, mimo braku wpłaty, ochrona trwa nadal. Umowa gwarantuje bowiem nieprzerwany, dwunastomiesięczny okres ochrony. Im więcej więc rat, tym większe ryzyko do zakładu ubezpieczeń, że kolejna część pieniędzy nie wpłynie.

Jak ubezpieczyciele rekompensują sobie poniesione przy sprzedaży ubezpieczenia OC na rat ryzyko?

Brak gwarancji, ze kolejną ratę uda się łatwo wyegzekwować, jest rekompensata w postaci wyższej ceny ubezpieczenia. Oczywiście ubezpieczenie OC na raty jest znacznie łatwiejsze do udźwignięcia dla kupującego, ponieważ pojedyncze części składki są stosunkowo niskie. Jednak zsumowanie ich spowoduje, że będzie bardzo dobrze widać, o ile wzrosła całościowa cena ubezpieczenia. W sytuacji, gdy ubezpieczony nie jest w stanie opłacić pełnej kwoty na raz nie ma on innego wyjścia, jak tylko zgodzić się na takie warunki. Nie jest jednak tajemnicą, że im więcej rat, tym droższa w ostatecznym rozrachunku polisa.

Ubezpieczenie OC na raty – na ile części można rozbić składkę?

Nie ma jednej zasady, która dotyczyłaby wszystkich polis dostępnych na rynku. Każda firma, jeśli w ogóle umożliwia zakup ubezpieczenia OC na raty, pozwala podzielić koszt na inną ilość części. Najpopularniejsze, o czym już wspomniano, jest podzielenie ceny na pół i płatność w dwóch równych ratach. Ale nie jest to jedyna możliwość. Wiele firm dopuszcza także płatność kwartalną. I choć znacznie podnosi to ostateczną cenę, wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Kwota do zapłaty raz na trzy miesiące jest mniej dotkliwa, niż poniesienie kosztu ubezpieczenia w całości. Dotyczy to zwłaszcza młodych kierowców, którzy zwykle muszą zapłacić za polisę wysoką kwotę. Ne posiadają bowiem jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Ale i na tym możliwości się nie kończą. Rzadko, ale jednak zdarza się, że firmy dopuszczają możliwość miesięcznej opłaty za polisę OC. Taka opcja jest zwykle najdroższa, ale nie ma wcale gwarancji, ze firma umożliwiająca płatność w dwunastu ratach obliczyła składkę najwyżej. Dla niektórych kierowców nie dość, że składka może być atrakcyjna, to jeszcze rozbicie jej na małe części czyni ją przystępną.

Ubezpieczenie OC na raty – kiedy się opłaca?

Ubezpieczenie OC na raty jest korzystne, gdy nie możesz pozwolić sobie na zapłacenie pełnej kwoty, a potrzebujesz dostępu do samochodu. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie ciągłości ochrony i uniknięcie wysokich kar za poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem. Mimo dużego ostatecznego kosztu, bywa jedynym rozwiązaniem dla osób, które utraciły zniżki, lub jeszcze ich nie wypracowały.

Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC