Ubezpieczenia komunikacyjne to wszystkie polisy, które może wykupić kierowca w trosce o swoje bezpieczeństwo na drodze. Niektóre z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne, istnieją także dodatki potrzebne tylko w szczególnych przypadkach. Jakie ubezpieczenia trzeba mieć? Czy warto zadbać o dodatkową ochronę?

Ubezpieczenia komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne mają za zadanie chronić interesy kierowcy zawsze wtedy, gdy spowoduje on szkodę, którą trzeba zrekompensować lub jego pojazd zostanie uszkodzony. Zarówno naprawa, jak i wypłacenie odszkodowania, mogą być dużym obciążeniem finansowym, dlatego pomoc ubezpieczyciela w takiej sytuacji jest nieoceniona. Nie każde jednak ubezpieczenie jest obowiązkowe – część z dostępnych produktów to dobrowolne dodatki, z których nie wszystkie są potrzebne każdemu kierowcy. Jakie polisy to ubezpieczenia komunikacyjne i które z nich należy kupić?

 • OC – ubezpieczenie komunikacyjne chroniące przed odpowiedzialnością cywilną
 • Ubezpieczenie OC jest jedyną polisą komunikacyjną, która jest bezwzględnie obowiązkowa. Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać OC. Jego brak wiąże się bowiem z ryzykiem dużych strat w razie spowodowania wypadku, ale także naraża kierowcę na grzywnę, która w tym roku jest wyjątkowo wysoka. O tym, jakie kary nakładane są od kierowców niewywiązujących się z obowiązku, przeczytasz w artykule: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne! Ubezpieczenie komunikacyjne, jakim jest OC, różni się ceną w poszczególnych firmach. Dlatego każdego roku warto sprawdzić, czy inne towarzystwo nie oferuje atrakcyjniejszego produktu. Najszybciej można zdobyć takie informacje korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Wymaga on wypełnienia dość długiego formularza i podania wielu informacji, jednak dobry kalkulator automatycznie porówna polisy oferowane w wielu firmach. Ta metoda pozwala więc zaoszczędzić mnóstwo czasu.

 • Autocasco (AC) - dobrowolna polisa o wielu możliwościach
 • Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest ponadto bardzo elastyczne. Nie trzeba kupować jego pełnej wersji, dostępne są także polisy mini i midi. Ponadto, w przeciwieństwie do ochrony od odpowiedzialności cywilnej, której wymagany zakres ustalony jest w ustawie, w przypadku Autocasco ubezpieczyciele mają pełną dowolność zarówno w kształtowaniu cen, jak i zawartości polisy.

 • Pakiet Assistance – dodatkowe usługi dla kierowców
 • Do ubezpieczeń komunikacyjnych zalicza się także pakiety Assistance. Taki dodatek różni się od OC i AC przede wszystkim tym, że w razie zdarzenia objętego ochroną, ubezpieczyciel nie wypłaca gotówki. Zapewnia jednak dostęp do bezpłatnie wykonywanych usług. Zakres pakietu może się bardzo różnić w zależności od wybranej oferty. Zwykle jednak można liczyć na transport w razie awarii lub wypadku, dostarczenie paliwa, jeśli zabraknie go na drodze, a także infolinie udzielające np. porad prawnych.

 • Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)
 • Za ubezpieczenie komunikacyjne uważa się także polisy NNW, które ochroną obejmują kierowcę i pasażerów. Osobom posiadającym taką polisę ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę świadczenia w razie trwałych konsekwencji wypadku, takich, jak uszkodzenie ciała, utrata zdrowia czy też śmierć.

  Ubezpieczenie komunikacyjne – czy można rozszerzyć ochronę?

  Posiadając obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC i inne, dodatkowe polisy, można także zdecydować się na rozszerzenie bezpieczeństwa np. o ochronę szyb. Popularne są także produkty gwarantujące naprawę szkody w postaci uszkodzenia opony. Takie polisy często oferowane są nie tylko przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ale także przez producentów ogumienia. Największą zaletą takich polis jest naprawa szkody bez konieczności podniesienia składki Autocasco. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancja utrzymania ceny często dotyczy tylko ubezpieczyciela, który obejmuje ochroną samochód w momencie zdarzenia. Aby zyskać pewność, jak zadziała polisa, trzeba dokładnie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), w których zawarte są wszelkie potrzebne informacje.

  Porównaj najlepsze oferty ubezpieczeń OC i AC